آقای داکار با «پژو» قهرمان شد

برای دومین سال متوالی

February 18, 2017
آقای داکار با «پژو» قهرمان شد

استفان پیترهانسل، راننده فرانسوی تیم پژو در سال 2017  برای دومین سال متوالی در جایگاه اول داکار نشست.

سی‌وهشتمین دوره مسابقات رالی اتومبیلرانی داکار از روز دوشنبه 13 دی و از شهر آسانسیون (پایتخت پاراگوئه) آغاز شده بود با قهرمانی مجدد استفان پیترهانسل، راننده فرانسوی تیم پژو در بخش اتومبیل به پایان رسید. پیترهانسل با کسب 7 قهرمانی در بخش اتومبیل و 6 قهرمانی در بخش موتور به «آقای داکار» شهرت پیداکرده است.

رانندگان در بخش دوازدهم و پایانی این رالی دوهفته‌ای در مسیر 64 کیلومتری بین شهر ریو کوارتو و بوئنوس آیرس در آرژانتین با هم به رقابت پرداختند.

اگرچه استفان پیترهانسل و کمک‌راننده‌اش؛ ژان پییِر کوتقه در مرحله پایانی، 19 ثانیه دیرتر از لوب از خط پایان گذشتند اما در رده‌بندی کُلّی، این استفان پیترهانسل بود که با 28 ساعت و 49 دقیقه و 30 ثانیه به مقام نخست دست‌یافت.

پس از پیترهانسل، لوب با 28 ساعت و 54 دقیقه و 43 ثانیه در جایگاه دوم قرار گرفت و مقام سوم به هم‌تیمی آن‌ها؛ سیریل دسپره با زمان 29 ساعت و 22 دقیقه و 58 ثانیه رسید و بدین ترتیب در رالی داکار امسال، مقام‌های اول تا سوم نصیب تیم پژو شد. پس از پژو، تویوتا و مینی در جایگاه‌های چهارم تا هفتم ایستادند.

خودرویی که پژو با آن به این موفقیت رسید، نسخه داکار پژو 3008 است که  3008 DKR نامیده می‌شود و جایگزین خودروی قبلی داکار پژو یعنی 2008DKR شده بود که سال گذشته در این مسابقات شرکت کرد.

3008 DKR جدید مانند سلف خود به‌صورت تنها دوچرخ محرک عقب ساخته‌شده است که آن را سبک‌تر از تمامی رقبای دو دیفرانسیل خود کرده بوداین خودرو مجهز به یک پیشرانه 3 لیتری V6 توئین توربو دیزل است و سیستم تعلیق آن با پیکربندی جدیدی برای پیمودن مسافت‌های طولانی طراحی‌شده است. همچنین کل خودرو جهت افزایش ایمنی، مهندسی مجدد شده و حتی سیستم تهویه مطبوع نیز برای حفظ هوشیاری سرنشینان و تمرکز بهتر روی کار، بهبودیافته است.